O wyższości jamnika

„Posiadanie psa jest jak tęcza. Szczenięta są radością na jednym jej końcu. Stare psy są skarbem na drugim”.

Carolyn Alexander.

Światowa Federacja Kynologiczna (FCI) wydała dla każdej rasy, biorąc pod uwagę jej pochodzenie, wzorzec uwzględniający wszystkie ważne części ciała psa i przedstawia idealny typ danej rasy, który to obowiązuje wszystkich członków Federacji.

Jamniki należą do grupy psów myśliwskich zwanych norowcami. Psy myśliwskie bardzo łatwo się uczą, są łatwe do wychowania i mają łagodny charakter. Sposób bycia i współżycia z innymi psami czyni z jamnika SUPER PSA.

Dzisiaj tego małego psa z piękną, dumnie noszoną i pełną wyrazu głową, długim tułowiem i mocnymi, krótkimi kończynami można często zobaczyć w wielu miejscach – na ulicy, w parku lub ogrodzie. Nadaje się do zamieszkania nawet w niewielkim mieszkanku.

ŻADEN PIES NIE WYKAZUJE TYLE SAMODZIELNOŚCI I SPRYTU, CO JAMNIK. Wyhodowany jako pies myśliwski, jamnik jest obecnie jednym z najulubieńszych psow do towarzystwa. Zachował swój śmiały charakter, jest psem dość niezależnym i czynnym stróżem. Doskonały towarzysz dla dzieci,ludzi starszych i osób lubiących wędrówki.

Cechy jamnika: jest odporny, odważny, cięty, b.ruchliwy, czujny, energiczny, zwinny, sprytny, z charakterem, inteligentny, przebiegły, samodzielny, czasem uparty, delikatny, wygodnicki, miły, potulny, przywiązany, niewymagający, norowiec.

Bardzo mocno przywiązuje się do właściciela, nader serdeczny w stosunku do dzieci. Odznacza się olbrzymią pewnością siebie i nie pozwala sobą pomiatać. Jamnik lubi postawić na swoim. Obserwuje swoich domowników i doskonale wykorzystuje ich słabe strony. Nie tresowany staje się panem domu.

JEST WIELKĄ INDYWIDUALNOŚCIĄ W PSIM SPOŁECZEŃSTWIE. Jest żywiołowy lecz jednocześnie uparty, łatwo się obraża gdyż jest bardzo uczuciowy. Jest wielkim cwaniakiem i kokietem i potrafi to wykorzystać dla swoich własnych psich celów, ale przede wszystkim jest przyjacielem i nieodłącznym towarzyszem swego pana w domu, polu i lesie. JEŚLI KOGOŚ POKOCHA, TO BEZ RESZTY.

Jamnik – PIES O NIEZALEŻNEJ OSOBOWOŚCI, inteligentny i ciekawy – lubi styl życia psa domowego, ale ze względu na jego duży apetyt trzeba zapewnić mu codzienną porcję aktywności i zbilansowaną karmę, aby chronić go przed nadwagą. Jamnik dysponuje mocnym głosem i jest psem nieustraszonym, więc w sytuacji, gdy coś go zaniepokoi, donośnym szczekaniem i stanowczą postawą przypomina każdemu, że w rzeczywistości jest psem o wielkim sercu. TO WIELKA OSOBOWOŚĆ W NIEWIELKIM CIELE.

Te rzeczywiście niewielkie pieski należą w Polsce do najbardziej popularnych ras. Jedną z cech różnicujących je jest rodzaj i długość włosa. Jamniki długowłose oraz krótkowłose w większości utrzymywane są u nas w charakterze psa towarzysza, natomiast jamniki szorstkowłose częściej używane są do polowań.

Wszyscy znamy jamnika ale nie wszyscy wiedzą, że jest dziewięć ras jamników wyodrębnionych ze względu na ich wielkość i rodzaj włosa (j.w.).

Jamniki występują w trzech odmianach wielkości. Ustala się to w wieku 15 miesięcy:

  • standard 9 – 10 kg (obwód klatki piersiowej ponad 35 cm)
  • miniaturowy 5 -7 kg (obwód klatki piersiowej do 35 cm)
  • króliczy 4 – 5 kg (obwód klatki piersiowej – do 30 cm)

Umaszczenie może być w każdym kolorze, jednak wadą jest maść czysto czarna lub biała bez podpalania.Jamnik

Więcej o jamnikujamnik

JAMNIK TO WYJĄTKOWY PIES O WYJĄTKOWYM CHARAKTERZE.

Powiedzenie, że psy dzielą się na jamniki i inne rasy jest symptomatyczne i stąd pewno bierze się przekonanie, że KTO RAZ MIAŁ JAMNIKA, NIE ZMIENI TEJ RASY NA INNĄ.

Jamnik „wie swoje”, kocha swego pana, pracę i jedzenie. Jest zaradny. Sprowadza się to do znacznej przedsiębiorczości. Wyżebrać coś przy stole a jak nie – to upolować lub wyszperać w śmietniku; wszystko jest w zasięgu jego możliwości. Są bardzo szybkie, co procentuje im w polowaniu na szczury. Ich pasja łowiecka gorzej manifestuje się w polowaniu na krety. Potrafią zryć trawnik, powodując spustoszenie większe niż uczyniłby to sam kret.

Jamniki są pełne przywiązania i bardzo wesołe. Są też wystarczająco przezorne, aby stróżować. ICH ODDANIE RODZINIE I DZIECIOM JEST DOZGONNE. Należy jednak mieć na względzie ich wrodzoną chęć do polowań, która może sprowokować je do przekopania grządki z kwiatami. Tę drobną niedogodność jamnik rekompensuje jednak niepowstrzymaną chęcią do zabawy.

Lubią ciepło i być może m.in. z tego powodu (oraz w skojarzeniu z norą) chętnie wchodzą pod kołdrę, również opuszczonego przez właściciela łóżka. Istnieje anegdota, że właściciele jamników dzielą się na tych, którzy śpią z nimi i na tych, co się do tego nie przyznają….

Jamnik jest psem dla każdego, bez względu na to, czy jest się myśliwym, czy też nie. Ma on wybitnie silną osobowość. Zauważyć to można już w jego mimice, która jest niepowtarzalna!

Jamnik nadaje się doskonale do pilnowania domu lub mieszkania, ponieważ jego uwadze nie ujdzie żaden szmer. Swym głośnym szczekaniem przepędził już niejednego włamywacza. Chociaż nie odznacza się dużą masą, jego głos jest bardzo potężny. Szczególnie charakterystyczna jest odwaga psów tej rasy. Ponadto jamnik, nawet dobrze wychowany, bryluje swą niezależnością i silną wolą.

W CIELE TEGO PSA TKWIĄ DWIE DUSZE – jedną ciągnie do polowania, druga zaś szuka bliskości człowieka. Jamnik jest miłym towarzyszem, ale także zuchwalcem. Nie bywa fałszywy lub podstępny, chyba że zostanie do tego zmuszony.

Jest to rasa psów, które długo żyją, często po kilkanaście lat, aby tak było trzeba spełnić tylko dwa warunki: wystarczy dobra micha i odpowiednia ilość ruchu. TO NIE SĄ ZWYKŁE PSY,O TYM WIE KAŻDY KTO CHOĆ RAZ MIAŁ JAMNIKA.

Jeśli więc pragniesz odmiany – kup sobie jamnika!!!

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: