Porady dla kupujących jamnika

Psy rasowe – dzięki racjonalnej hodowli dziedziczą cechy fizyczne i psychiczne określane wzorcem dla każdej rasy. Stowarzyszeniem, które zajmuje się opartą na naukowych podstawach hodowlą psa rasowego jest Związek Kynologiczny. Zadaniem tej organizacji jest popularyzowanie w społeczeństwie psa rasowego.

X PRZYKAZAŃ PRZED ZAKUPEM PSA:

  • Rozważyć sens i następstwa zakupu psa – przeczytać jak najwięcej o interesującej nas rasie psów. Rozmiary mieszkania i wzrost psa winny być odpowiednio dostosowane. Posiadane wiadomości uświadomią nam, jakie czekają nas obowiązki i pomogą uniknąć rozczarowań.
  • Uzgodnić z rodziną i najbliższym otoczeniem planowany zakup. Wszyscy muszą zaakceptować nasz wybór, by zagwarantować prawidłowy rozwój psychiczny pupila. To nowy członek rodziny, który będzie z nami przez najbliższe kilkanaście lat.
  • Korzystniej jest kupić psa rasowego niż niewiadomego pochodzenia. Istniejące rasy powstały w wyniku długotrwałej pracy hodowlanej człowieka. Dzięki temu wytworzono określone cechy, które przy rozmnażaniu w czystości rasy są dziedziczone tj. przekazywane na potomstwo.
  • Nigdy nie powinno się kupować psa od nieznajomego (pies może być kradziony lub chory). Co wyrośnie ze szczenięcia niewiadomego pochodzenia trudno jest wywnioskować. Cechy typowe dla rasy występują wyraźnej dopiero po pół roku. Wszyscy Ci którzy mają już swojego pupila, a nabyli go w drodze szybkiego zakupu w chwili słabości czy niekontrolowanego (do końca) impulsu, na bazarze, w sklepie lub u pseudo hodowcy, już wiedzą, że był to błąd (CZYTAJ: dlaczego pies rasowy?). Natomiast godne polecenia jest nabycie psa bezpańskiego ze schroniska.
  • Szczenięta nabywa się najkorzystniej u znanego hodowcy psów danej rasy, na którą przyszły właściciel się zdecydował. Ponieważ często jednak pożądanego szczenięcia nie można bezpośrednio zdobyć, należy je wcześniej zamówić u hodowcy.
  • Zawsze starajmy się odbierać szczeniaka osobiście z domu hodowcy. Mamy wówczas możliwość obejrzenia w jakich warunkach były odchowywane, czy miały kontakt z ludźmi, czy są czyste i zadbane. Odpowiedzialny hodowca pokaże otoczenie w którym szczenię wzrasta i zademonstruje jego matkę. Udzieli informacji nt. ojca szczeniaka, jego specyficznych cechach rasowych i indywidualnych. Pokaże jak należy obchodzić się z małym, również później chętnie udzieli rad.
  • Jeżeli to możliwe porównajmy szczenięta u kilku hodowców. Przed zakupem należy obejrzeć krytycznie matkę, a jeśli to możliwe – również ojca (chociażby na zdjęciu). Pamiętaj – hodowca hodowcy nie jest równy! W procesie kupna szczeniaków warto bacznie obserwować jak się one zachowują. Czy wesoło i odważnie bawią się z rodzeństwem, czy bez obawy z zainteresowaniem podchodzą do nas i chcą nas poznać? Bardzo ważny jest pierwszy kontakt ze szczeniakiem. W Polsce kupuje się szczenięta najwcześniej w 7 – 8 tygodniu życia. Dobry hodowca przy sprzedaży przekazuje nam dokładne wskazówki, jak należy szczenię karmić i jak z nim postępować. Pamiętaj – zawsze możesz odstąpić od zakupu szczeniaka, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie zdrowia czy warunków, w jakich były odchowywane szczenięta. Jeżeli widzisz na skórze pieska nawet niewielkie zmiany (a hodowca tłumaczy że 'szczenięta się pogryzły’)- to może być zapowiedź bardzo poważnej i przewlekłej choroby skóry np. nużycy, która jest b. uciążliwa w leczeniu, może też doprowadzić do zejścia pieska. Lepiej poszukać innego hodowcy niż żałować decyzji zakupu.
  • Zawsze żądajmy od sprzedającego książeczki zdrowia psa i aktualnych szczepień. Dobry hodowca zawsze odrobacza i szczepi swoje szczenięta oraz prawidłowo je odchowuje. Przy zakupie należy ustalić kiedy przypada następny termin tego zabiegu.
  • Zawsze żądaj spisania umowy kupna . Mając taką umowę masz gwarancję rękojmi, na podstawie której możesz dochodzić swoich praw, jeśli pies nie wykazuje właściwości o których zapewniał sprzedawca. Końcowego rozliczenia za zakup psa rodowodowego dokonuje się przy odbiorze psa wraz z papierami dotyczącymi jego pochodzenia i przynależności do danej rasy (metryczka).
  • Początkujący „psiarz” powinien kupować psa – a nie sukę, która co kilka miesięcy ma cieczkę (brudzi legowisko i przyciąga w tym czasie psy z bliska i z daleka, co powoduje różne komplikacje). W tym okresie musi być stale i dobrze nadzorowana (przez okres ok.3 tyg.)! Po okresie 2 mies. po owulacji uciążliwością może okazać się tzw. ciąża urojona, dość często występująca u jamniczek.Jamnik

… spraw sobie psa!jamnik

  • Czy chcesz odczuwać czyjąś niczym nieuwarunkowaną sympatię?
  • Czy chcesz doświadczyć niewzruszonej wierności?
  • Czy chcesz mieć koło siebie istotę, która jest zawsze tylko dla Ciebie, która Ci ufa i pozwala zapomnieć o kłopotach?

– JEŚLI TAK – TO SPRAW SOBIE PSA! –

Like this post? Please share to your friends:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: